Mermer fiyatları 2024

Bu yazımızda 2024 yılı güncel mermer fiyatlarını sizler için hazırladık. Mermerler deniz hayvanlarının kalıntılarının yüksek basınç ve yüksek ısı sonucunda değişime uğramış kalkerdir.

Mermer fiyatları 2024 GÜNCEL

Mermerler mimari ve heykelcilikte çok eski zamanlardan beri mermerler kullanılır. Mermerler çok dayanıklı malzemelerdir. Su ve ateşten etkilenmezler. Günümüzde mermerler evlerimizin çoğu yerde kullanılmaktadır. Mermerler çeşitli özellik, görünüm ve kullanım yerlerine göre çok çeşitleri bulunur. Sizler için çok merak edilen mermer fiyatlarını derledik.

Ortalama mermer fiyatlarıFiyat
2 cm Mermer plaka1200 TL / m2
3 cm Mermer Plaka1.600 TL / m2
2 cm Mermer Merdiven Basamak :870 TL / m2
3 cm Mermer Merdiven Basamak :1200 TL / m2
2 cm Mermer merdiven denizlik :800 TL / m2
3 cm Mermer merdiven denizlik :1100 TL / m2
Mermer fayans 2x30x60 cm :675 TL / m2
Mermer fayans 2x60x60 cm :850 TL / m2
Mermer fayans 3x30x60 cm :950 TL / m2
Mermer fayans 3x60x60 cm :1.200 TL / m2
not: buradaki mermer fiyatları genel fiyat bilginiz olması için oluşturulmuştur.

Mermer mutfak tezgahı fiyatları

Mermer mutfak tezgahı fiyatları özellik ve renklere göre çok değişkenlik göstermektedir. Ortalama Mermer mutfak tezgahı fiyatı 3000 tl/metretüldür.

Mermer nedir?

Mermer kalker olarak adlandırılan kireçtaşının metaforizma geçirmesinden oluşmuş, oldukça sert bir kayaçtır. Mermerler oluşuşum aşamasında yüksek ısı ve basınç etkisi altında yeniden kristalleşir. Bu nedenle mermerlere ‘kristalize kalker’ de denir.

Metamorfîzma sonucu kireçtaşı ve dolomitik kireçtaşlarının yeniden kristalleşmesi ile oluşmuşlardır. Mermerler büyük oranda CaCO3 ‘tan oluşurlar.

Mermerlerin deseni, rengi ,mermerin dokusu ,mermerin parlaklığı gibi özellikler en çok aranan özelliklerdendir. Mermerler tek renk olabileceği gibi farlı renk ve desenlerde olabilmektir. Mermerlerin fiyatları belirlenirken renk, desen, sertlik ve albenisi gibi özellikleri göz önüne alınarak yapılmaktadır. Mermerler cila alma kapasitesi de mermer fiyatları arttırmaktadır.

Mermerlerin saf hali beyaz renktir. Beyaz mermerler çoğu ülkede en çok tercih edilen mermer türüdür. Ancak günümüzde değişik görünüme sahip mermerlerde çok tercih edilmektedir.

Mermerler nasıl çıkartılır?

Mermerler bloklar halinde doğada bulunurlar. Mermer bloklarının yerleri belli araştırma teknikleri sonucunda mermer ocakları bulunur. Çok büyük boyutlarda doğada bulunan mermer blokları helikoit biçimindeki kablo ile bulundukları yerden küçük bloklar haline getirilip mermerlerin işlenmesi için çeşitli atölye veya fabrikalara gönderilir.

Bu fabrika veya atölyelerde blok halindeki mermer bloklar işlenmek üzere kesme atölyelerine götürülür. Bıçkı makinelerinde eşit kalınlıklarda kesilerek levha haline getirilir. Levha haline getirilen mermerler rende ve perdah makinelerinde mermer yüzeyleri düzeltilip parlatılır.

Mermerlerin kullanım yerleri?

Mermerler genellikle bina inşaatlarında (bina merdivenlerinde) ve binaların iç dekorasyonunda, heykelcilikte ve hediyelik eşya (sigara tablası, vazo,
biblo v,s.) imalatında kullanılmaktadır.

Dünyanın en güzel yapılarından olan Taç mahalin dış kaplamaları mermerler yapılmıştır. Mermerler yıllar boyunca sağlamlığını ve parlaklıklarını kaybetmezler.

Roma dönemlerinde mermerlerin çok önemli yeri vardır. Gerek heykeltraşcılık gerekse roma mimarisinde çokça mermerler kullanılmıştır. Günümüzde ise binalarda merdivenleri ,mutfak tezgahları yer kaplamalar vb. gibi çoğu yerde mermerler kullanılır.

Kaliteli mermer nasıl anlaşılır?

Mermerlerin kalitesi belirlenirken çok fazla uzmanlık gerekmez. Bir kaç detaya bakılarak kolayca anlaşılabilir. Alacağımız mermerin yüzeyinde boşluklar olmaması gerekir. Mermer yüzeyinde macunlanmış kısımların olmaması gerekir. Mermerler düzgün şekilde kesilmiş olmalıdır. Son ve en önemli nokta kaliteli ve doğru şekilde cilası yapılmış mermerler parlar. Eğer aldığınız mermerler parlamıyorsa gerçek mermer olmaması çok yüksek bir ihtimaldir.

Türkiyede üretilen mermer çeşitleri

ülkemiz dünya üzerinde en önemli mermer üreticilerinden biridir. Dünya mermer rezervinin yüzde 30-35 arası ülkemizde bulunur. Mermerler doğada çok büyük bloklar halinde bulunurlar. Ve her ülke veya her yöredeki mermer çeşitliği farklıdır. işte ülkemizdeki mermerlerin cinsleri ve yerleri

Siyah mermer

Türkiyede adapazarı, gebze ve adana civarlarında ocakları vardır. Türkiye de çıkarılan mermerler Adapazarı siyah olarak adlandırılır. İtalyan Negro Navarra cinsi mermerler çok benzemektedir.

kahve rengi mermer

bu mermer çeşidi Killik Hamamı mevkiinde koyu kahverengi zemin üzerine beyaz renkli çok hoş gözüken bir mermer çeşididir. Antakya yayla Dağında bulunan HATAY KIZIL KAHVE cila kabul eden bir mermer çeşidir. Akhisar civarında elde edilen açık kahve renkli (Akhisar Altın Boynuz) ile Avanos’­tan çıkarılan (Avonos Karabal) iyi cins MERMER çeşidi. yabancı mermerlerde bu mermerlere benzeyen mermer çeşidi yoktur.

krem mermer

Ankara haymanadan çıkarılan açık renkli, dalgalı ANKARA BEJİ ve ANKARA KREM kalkerleri ile “Söğüt Altın ve Söğüt Altın damar” isimli söğüt mermerleri bu tür mermer grubuna girer. Bu mermer türleri italyan Botticino” mermerlerine çok benzemektedir.

Koyu krem ve bej mermer

Genellikle Afyon mermerleri bu sınıfa girer. Gebze Kutluca bulunan ocakta buna benzer mermerler çıkar. olarak adlandırılan bu tip mermerler şekil ve görünüş itibariyle Fransannın meşhur ve her zaman aranan Napoleon G. M. mermerine çok benzemektedir.

Koyu gri mermer

Adapazarı Sapanca’dan çıkarılmakta olan “Kara Sedef” ile “Tütün Külü” ve Afyondan elde edilen “Kaplan Postu” “Afyon Dumanı”, Kütahyadan çıkarılan “Kütahya Kaplanı” bu sınıfta yer almakta olup “Afyon Dumanı” İtalyanların pek meşhur Bardiglio ve Cristallino Fantastico mermerlerine çok benzemektedir.

Açık gri mermer

Marmara mermerlerinin bir çoğu bu grupta yer alır. Örneğin Marmara Gri Bulut ,Giresun Gri Sedef mermeri bu sınıftadır. Marmara gri mermerleri İtalyanların Carrara Venato mermerleri “Giresun Gri Sedef” mermeri ise Portekizin Trigache Clero ve İtalya’nın Bianco di musso, Bianco Avorio di Vallestrone mermerine çok
benzer. Ayrıca Ankara Çankaya’dan çıkarılan Güvecin Grisi mermeri Belçikanm Rouge Byzantin mermerini andırır.

kırmızı mermer

Elazığda çıkarılan Elazığ vişnesi bu gurupta yer almaktadır. Antakya’nın Yayla Dağında bulunan HATAY GÜLÜ ve Bilecikte mevcut BİLECİK GÜLÜ mermerleri bu kısımdadır. Hatay Gülü, Belçikanm Rouge Royal mermerini andırmaktadır. Gebze – Demirköy ocağından çıkarılan “Köz Alevi” adındaki fosilli mermer İtalyanların Breccia Pernice Rosso Francia ve Fransanm Lanquedoc’una çok benzer

pembe mermer

Bilecikte mevcut Şafak Pembesi dünyada emsali görülmemiş pembe renkli bir kalkerdir.

sarı ve açık sarı mermer

Söğüt civarından çıkarılan Söğüt Altın, kalkeri Çankırı Eskipazar civarında elde edilen Buğday Başağı Travertenleri bu sınıftadır.

yeşil mermer

Gemlik civarında çıkarılan Diyabaz, Bilecik – Abbaslık serpantini, Söğüt Cam göbeği ve yaprak yeşili oniks
mermerleri yeşil renk bakımından oldukça ilgiçtir.

Kırmızı zeminde damarlı veya breş yapılı mermer

Bilecik – Vezihran civarında ki Göktepe breş ve Adana – Osmaniye çevresinde Lavanta Bahçesi mermerleri bu kısımdadır. Lavanta Bahçe mermeri İtalyanların
Rosso Levanto mermerine çok benzemektedir.

Beyaz veya krem zeminde damarlı veya breş yapılı

Toroslarda Çamalanda yakınında çıkarılan Toros Breşi, Bilecik Vezirhan civarındaki Vezirhan Deve Tüyü, Afyon-İscehisarda bulunan şahane, şark, macenta, lavanta çiçeği’ (İtalyanların calacata, Magenta, Calacata Macchia Oro, Paonazzetto viola- porpora, Fior di pesco Aquano ve Breche violette) mermerleri; Haymana Pembe Damar, Haymana Yeşil Damar, Kütahya Antep fıstığı gruptadır. Bu mermerler gerek ocaklarının zenginliği ve gerekse dünya mermerleri arasında nadir bulunmaları sebebi ile büyük
önem arz ederler.

Mermerler her ocakta farklı dış görünüm sergiler .Her mermer ocağı farklı desen demektir. Bundan dolayı aynı ocaktan olmayan mermerler sadece birbirlerine benzemektedir .Sadece birbirlerine benzetilebilirler.

Mermer fiyatları hakkında merak ettiklerinizi yorumlardan bizlere iletebilirsiniz. Tüm ürünlerin fiyatlarını sitemizden takip edebilirsiniz.


Mermerler nerelerde kullanılır?

Genellikle mermerler binaların merdivenlerinde, mutfak tezgahlarında ,yer kaplamalarında kullanılır. Kolay kolay eskimemesi ve dış yüzey parlaklıklarını kolay kolay kaybetmemelerinden dolayı çokça tercih edilirler.

Dünyadaki bilinen mermer rezervinin ne kadarı Türkiyede?

Mermer madenleri bakımından ülkemiz çokça doğal kaynağa sahiptir. Dünyadaki mermer rezervinin %30-35 arasında mermer taşı rezervine sahiptir.

Mermerlerin metre kare fiyatı ne kadardır?

1 m2 mermerin fiyatları 2024 itibariyle 700 tl ile 5000 tl ye kadar değişmektedir.

Mermerlerin saf hali hangi renktir?

Mermerler doğadaki saf halleri beyaz renktir.

En kaliteli mermer hangisi?

Bu soru çoğu kişi tarafından sorulmaktadır. Mermerlerin kalitesi belirlenirken çok fazla uzmanlık gerekmez. Bir kaç detaya bakılarak kolayca anlaşılabilir. Alacağımız mermerin yüzeyinde boşluklar olmaması gerekir. Mermer yüzeyinde macunlanmış kısımların olmaması gerekir. Mermerler düzgün şekilde kesilmiş olmalıdır. Son ve en önemli nokta kaliteli ve doğru şekilde cilası yapılmış mermerler parlar.

Afyon mermeri metrekaresi kaç liradır?

Afyon mermerleri Türkiye ve dünya tarafından bilinen mermerlerinden biridir. Afyon mermerleri özelliklerine ve görüşlerine göre çok farklı fiyatlarda satılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top